Zimowa odzież robocza

Minusowe temperatury i mroźny wiatr przeszywający do szpiku kości nie sprzyjają dłuższemu przebywaniu na dworze, niestety niekiedy staje się to koniecznie. Wiele osób, z racji wykonywanego zawodu, np. przy budowie domów albo dróg czy nawet podczas prac porządkowych w ogrodzie musi zmagać się ze śniegiem i minusowymi temperaturami  przez wiele godzin, jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej odzieży.

Zimowa odzież robocza przede wszystkim musi być bardzo ciepła, ale również wytrzymała, lekka i wygodna, dzięki czemu nie będzie uciążliwa podczas wykonywanych prac. Powinna być także bezpieczna i dopasowana do sylwetki – w przeciwnym razie może stać się przyczyną wielu przykrych dolegliwości oraz obrażeń czy wypadków w czasie pracy. Oczywiście każdy typ wykonywanej pracy jest inny i wymaga innego stroju, jednak podstawową zasadą jest, aby ubrania robocze były proste i nie posiadały zbędnych, odstajacych elementów, którymi łatwo o coś zachaczyć i stracić równowagę.

Do odzieży używanej jako robocza w okresie zimowym zalicza się przede wszystkim różnego rodzaju okrycia wierzchnie, wśród których dominują kurtki, ale także bluzy, kamizelki, koszule, kombinezony, fartuchy, spodnie, koszulki czy też rękawice i czapki. Najczęściej są wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwych w utrzymaniu, takich jak bawełna ze sztucznymi domieszkami, polar, flanela czy stylon. Podczas pracy w plenerze bardo łatwo bowiem o zabrudzenia, a odzież robocza jest stosunkowo droga, więc trudno byłoby wymieniac ją zbyt często na nową.

Jak juz wspomniano, największą rolę w okresie zimy odgrywają ubrania wierzchnie , ponieważ to one w największej mierze chronią  przed wiatrem i opadami, dlatego powinny być wykonane z wodoodpornych materiałów o dużej gramaturze, pozostając jednocześnie wystarczająco elastycznymi, aby nie krępować ruchów pracownika. Podczas dużych mrozów bardzo ważne jest ocieplenie zapewniające dobrą izolację ciepła – kurtki robocze na zimę są zazwyczaj wypełnione watą poliestrową lub posiadają odpinaną, ocieplaną podszewkę, dzięki czemu można je stosować również w cieplejszych porach roku.

Ochrona przed uciazliwymi warunkami atmosferycznymi to jednak nie wszystko. Niestety zimą mamy również do czynienia z szybko zapadającym zmierzchem, dlatego kurtki, kamizelki i spodnie robocze powinny także posiadać elementy odblaskowe, a więc zapewniać dobrą widoczność pracownika nawet w najtrudniejszych warunkach, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania prac w miejscach o nasilonym ruchu kołowym. Najczęściej sa to taśmy fluoroscencyjne naszywane na odzieży w taki sposób, aby pracownik w nia ubrany był widoczny znajdując sie zarówno przodem, tyłem, jak i bokiem do obserwatora.